Turkish PRO Discussion

Selamlar,
Açıkçası ben de bu konuyu araştırıyorum birkaç gündür.
İkisinden birini seçmemiz gerekiyor. Seçim yapmayanların parçaları silinecek. Yani ölü hesaplar da elenmiş olacak bu durumda…
Ben Mesam gibi bir kuruluşa üye olmadığım için NonPro’yu seçeceğim. Anladığım kadarıyla bu seçimle her şey eskisi gibi devam edecek.
Ama Mesam veya Msg’ye üye olmuş olsaydık; Pro seçeneği telif hakkı konusunda bize avantaj sağlayacaktı.
Mesam’a üye olmayı düşünüyorum…Tabi bunun için bazı şartlar isteniyor. Bunları da araştırıyorum.
Durum böyle yani hocam :slight_smile:

Teşekkürler Ömer Hoca aslında ben 10 yıldır MESAM üyesiyim ama her şarkıyı bildirmek gerekecek zannedersem bu da nerdeyse bütün günü MESAM içinde geçirmek demek☺️ Kafamın karıştığı nokta şu örneğin Almanya’dan bir müşteri broadcast lisanslı satın aldı ve kendi tvsinde müziği kullandı bunun takipi Nasıl yapılır ki buradakileri biz takip ediyoruz zaten belli bir telif yatıyor ama yurt dışı nasıl olacak pek algılayamadım. Kim daha fazla aydınlanırsa bilgi aktaralım en iyisi☺️ Teşekkürler

Rica ederim :slight_smile:
Ben de bildiğim kadarını anlattım.
Evet o konuda da bir takip sistemi yapmışlardır belki. Sonuçta global bir sistem işliyor. Ben de tam olarak bilemiyorum :slight_smile:
Bilgi konusunda paslaşırsak sevinirim :slight_smile:
Bu arada Mesam’a üyelik konusunda birkaç tüyo almak isterim :slight_smile:

Üyelik çok basit hocam hatırladığım kadarıyla 25 lira gibi senelik bir ücreti var. TEB’e bağlı bir banka kartı çıkartılıyor bilgilerin alındıktan sonra. Eskiden Tuncay Bey vardı o ayrıldı şimdi Zeynep Hanım var ilgileniyorlar baya. İcra ettiğin tüm eserler koruma altında oluyor kısacası ve bildirdiğin eserler üzerinden 6 ay’da bir senede 2 kez telif alıyorsun. Bir de şu an mesela 2-3 yıl önce icra ettiğin eserlerin teliflerini yeni alacağız o yüzden varsa tv ya da radyoya yaptığın işler naçizane hemen üye ol ek paradır hem de eserlerin korunur.:slight_smile:

Çok teşekkür ederim :slight_smile:
Tv’ye yaptığım iş var ama audiojungle üzerinden… Bilmiyorum o şekilde oluyor mu…
Bandrollü albümde bulundum… Bu şekilde de olabiliyor galiba…
Ayrıca İzmir’de ikamet ediyorum. İstanbul’a gelmek gerekecek sanırım :slight_smile:

Moved this conversation to its own area for you :smiley:

2 Likes

Evet eser bildirimi için İstanbul’a gelmek şart hocam; ben de ay’da 1 uğruyorum Mesama, gelirsen bu tarafa denk getirir olmadı beraber gideriz. Sevgiler saygılar

Thank you so much :smiley:

Hocam selamlar senin fikirlerin nedir bu P.R.O konusunda; Non P.R.O seçiminde herhangi bir dezavantaj oluyor mu yoksa eskisi gibi devam mı ediyorsun? P.R.O seçimi ekstra teliflerin için mi sadece? Sevgiler, saygılar.

Arkadaslar benim de hafiften merak ettigim bir sey. Ingiltere’deki PRO harci az degil, parca basina da kayit ucreti var mi cok emin degilim. Turkiye’de ki olay nedir? Ama Turkiye’de cok bir katkisi olacagini dusunmuyorum. Amerika, Ingiltere ve Almanya’da farkettirir ama…

Hocam ben Mesam üyesiyim ama bildirdiğim eserler üzerinden aldığım telifler çok komik rakamlar açıkçası. O yüzden kendi ülkemden bir beklentim yok o konuda. Parça başına kayıt ücreti var mı bilgim yok Mesam’da senelik kayıt ücreti oluyor sadece o da 25 TL gibi cüzi bir rakamdı geçen sene. Burada kafama takılan soru şu yurt dışından yaşayan biri bir eserimizi alıp kendi ülkesinde bir tv.de yayınladığında onun telifini de mi almayı kapsıyor bu P.R.O yoksa sadece kendi ülkende yayınlananlardan ek telif mi almayı? Eğer hiçbir şey değişmeden devam edecekse ki öyle yazıyor forrumda ben No P.R.O seçecek gibiyim. Sizlerin fikirleri nelerdir? Saygılar…

Simdi PRO butun telifi toplamaya yarar. Ancak ilgili kurulusun hangi ulkelerde faaliyet gosterdigi onemlidir. Sizin parcayi yurtdisindan birisi satin alip da kullandigi zaman o bolgede faaliyet yapan kurulus toplayabilir. MESAM’in kalkip Amerika, Ingiltere, Almanya’da telif toplayabilecegini sanmiyorum. ASCAP ve BMI en aktif faaliyet gosterenleri. Onlara uye olabilirsin Turkiye’den. Uyelik parasi var cok cuzzi degil. Ayrica onalr da topladikalrinin belli bir yuzdesini aliyorlar, mesela %50 gibi. MESAM’da oyle aliyor. Royalty Free muzik formati oyle cok telif parasi getirecek bir format degil. Gercekci bakarsak AJ’de satilan parcalarin kaci kac defa TV’de gosteriliyor. Kulalnimlarin daha cok Youtube tabanli oldugunu dusunuyorum. Ama TV telif gelirlerinden gelir elde etmek istiyorsan, bilinen bir muzik firmasinin katalogu altinda muzik bestelemen gerekir. Onlar sarkilari TVlerde kulalnilmasi icin yeterince calsiam yapiyorlar. AJ pazarlama yapan bir platform degil. O yuzden No PRO secilmesi daha uygun gibi. Ilerde PRO’ya gecis secenegi sunuluyorsa, sorun olmaz. Istedigin zaman gecersin gerekirse…

Aynı şekilde düşünüyorum ben de seninle satılan eserlerimin yüzde 85-90’ı viral ortamlarda kullanılıyor gerisi broadcast lisans o da çok az bir yüzde ben yüksek ihtimal No Pro seçeceğim. Saygılar.

Merhaba,

Aklımda bir soru var, net olarak cevabına ulaşamadım.

Diyelim ki; bir parçamızı satın alan birisi, üzerine söz yazıpi, itunes, Spotify, Youtube gibi platformlarda yayınladı.

Diğer başka bir alıcı da, aynı şekilde satın aldı ve aynı platformlarda yayınladı.

Bu durumda herhangi bir telif söz konusu oluyor mu acaba?

Veya telife girmemesi için, hangi lisans üzerinden satın alması gerekir?

Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim…

Videohive için çalışan Türk var mı?

Pro ile non pro arasında ne fark var hocam ? bize bir zararı var mıdır bu durumun ? Yaptığım bir site var tema satın almıştım buradan bakarsanız https://www.uyumsoft.com/ bu konuda bize problem yaratır mı ? Sonuçta lisansını aldım ve o şekilde 2 temayla birleştirip kurdum. Yanlış yere mi yazıyorum yoksa bu konuyu forumda yeniyim bilgilendirme yapabilir misiniz rica etsem ?