Türk Yazarlar : W8 - Vergilendirme

Merhaba arkadaşlar.

2016 yılından itibaren yapılan satışlar vergilendirilecekmiş sanırım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

you need to get ITIN or EIN

try to get EIN

https://www.irs.gov/Businesses/Small-Businesses-&-Self-Employed/Apply-for-an-Employer-Identification-Number-(EIN)-Online

If you can figure it out let me know.

Hesabınızın Settings kısmından Tax Information bilgilerini doldurmanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda, Türkiye anlaşmalı ülkelerden birisi olduğu için ABD’ye yapılan satışlardan %10 kesinti olacak.

Formu doldurmazsanız tüm satışlarınızdan %28 kesinti olacak. Formu vergi numaram yok şeklinde doldurursanız ABD satışlarınızdan %30 kesinti olacak.

ITIN, EIN vs almaya bence gerek yok. TC kimlik no 2007’den itibaren vergi no olarak kullanılmaya başladığı için Foreign Tax Id kısmına TC kimlik no girilebilir. Ben öyle yaptım.

5 Likes

Bilgilendirdigin için teşekkür ederim.

Peki setting-de ki ayarlamalardan yanısıra, W8 BEN diye form var, onu doldurmamız da şartmı?
Birde merak ettiğim şu ki, Vergi No. kısmına girdiğimiz numara Envato tarafından taranıp doğrulanacakmı? Yani 50 bine kadar üye var sanırım, ondan sordum.

Önceden teşekkür ederim.

Profil sayfasınaki Tax Information kısmını doldurmak yeterli sanırım. Tercih ederseniz w-8 formu doldurup belirtilen maile tarayıp gönderebilirsiniz. Vergi kimlik numarasını https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_VKNO buradan sorgulayabiliriz. Benim bildiğim de tc kimlik nosu da vergi no yerine geçiyor. Ama ben buradak sorugulamadaki vergi noyu kullandım.

Şu vergilendirme ile ilgili dökümanları okuyup iyi anlayan varmı bizde bi bilgilensek tam olarak…

Bu vergiyi envato ödeyecek sanırım. Sanmıyorum ki bütün üyelerin vergi dairesine posta göndersin envato. Umarım sadece ABD satışları değil de bütün satışlardan bu vergi kesilir. Burada ayrıca bi vergi olayları ile uğraşmayız. Buradaki vergi oranı %15 le başlıyor ve katlamalı artıyor. Biz talep edersek yada bilgilerimizin altında bir vergi ödendiğine dair belge bırakabilirler yıllık yada aylık olabilir.

Anlamadığım formu doldurursak ABD’ye yapılan satışlardan %10 kesiliyor. Ama doldurmazsak tüm satışlardan %28 oluyor doldurupda vergi no girmezsek ABD satışlardan %30 kesilecek. Çok saçma değil mi?
Bu yeni sistem tüm satışlar için mi yoksa sadece ABD satışları için mi? Bu nerede belirtiliyor. Metilnleri de tam anlayamıyorum ama orası bi soru işareti. Satış ayrıntılarında Avrupanın bazı ülkelerinde ayrınıtın alt kısmında bir vergi oranı görünüyor ve bu fiyata ekleniyor onun gibi bişey mi olacak?

Arkadaşlar IRS bizim maliyeye bir bildirim yapar mı bilemiyorum. Witholding tax Türkiye’de stopaj vergisi olarak geçiyor. Satış anında kesilip sonra vergiden düşülen bişey. Yani prosedür olarak siz gelir vergisi öderken, IRS’ye bu kadar stopaj ödedim diye vergiden düşmek üzere Envato’dan bir belge alırsınız diye tahmin ediyorum. Onların direk maliyeye bildirim yapacağını sanmam.

Türkiye’de telif hakları konusunda bir gelir vergisi istisnası var. Müzik, resim, kitap, bilgisayar programı vs gibi bazı telif haklarının satışından elde edilen gelir vergiden muaf. https://www.alomaliye.com/2012/08/29/telif-haklarinin-vergilendirilmesi/

Yaptığınız satış bu istisnaya giriyorsa maliyeye bildirim yapılsa bile çok fazla başınızın ağrıyacağını sanmıyorum. Eğer bu istisnaya girmiyorsa gerçek kişi olarak vergiye kayıt olmanızda fayda var. Gelir verginiz neyse ödersiniz, bu %10’ları da ödeyeceğiniz vergiden düşersiniz.

1 Like

Biraz saçma gibi görünüyor ama mantığı şu. Formu doldurmazsanız Envato sizi ABD vatandaşıymış gibi kabul edip tüm satışlarınızdan %28 vergi kesiyor. Formu doldurup vergi no girmezseniz anlaşmalı olmayan bir ülkedenmişsiniz gibi kabul edip ABD’ye satışlarınızdan %30 kesiyor. Yani anlaşmadan yararlanabilmek için vergi no girmek şart.

1 Like

Peki bu vergi kesintisi tam olarak hangi fiyat üzerinden uygulanacak?

20$'a satışa çıkan bir projede, envatonun uyguladığı kesintilerden sonra bana kalan ücretten mi kesilecek bu vergi?

Kaba bir hesaplama ile,

20$'ın 10$'ı envato.

Geriye kalan 10$'ın %30’u vergi. Kalan= 7$. Tam olarak bumudur (;

20$'a satışa çıkan bir projede, envatonun uyguladığı kesintilerden sonra bana kalan ücretten mi kesilecek bu vergi?

Hayır. Satış fiyatından %20 buyer fee kesildikten sonra kalan rakam üzerinden bu vergi yüzdesini ve author fee yüzdesini düşecekler. Bu yüzden elimize geçen kazanca göre aslında %10’dan fazla kesinti yapılmış oluyor.

Örneğin yeni başlayan bir exclusive author $20 dolarlık bir satış yaptığında önce $4 buyer fee kesilecek. Kalan $16’dan $6 (%37.5) author fee ve formu dolduranlar için $1.6 (%10) vergi kesilecek. Elinize $8.4 geçecek.

Vergi no (kimlik no) girmezseniz 1.6 yerine 4.8 dolar (%30) kesinti olur ve $20 dolarlık bir satışta sadece $5.2 kazanırsınız.

1 Like

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Envato yolculuğum başlamadan bitecek sanırım.

Merhaba. arkadaslar eger vergi numarasi girmezsek o zaman sadece us satislari icin %30 kesilecek mi? difer ulkeler icin kesinti olmayacak? oyle mi?

Anladığım kadarıyla öyle.

Vergilendirme için hiçbir işlem yapmazsak, tüm satışlardan %28
Forum doldurup vergi numarası girmezsek, sadece Amerika satışlarından %30
Tüm işlemleri yaparsak sadece Amerika satışlarından %10 kesilecek sanırım.

Onların bildireceğini sanmıyorum. Kendi ülkenizdeki vergiler için siz sorumlusunuz diye mail gelmişti bana.
Statement de fatura dokümü gibi bişey var oradan avrupa satışlarnıza bakın. Mesela ingilterede %20 oranında bir vergi eklemesi var. Bu demek oluyorki bu satıştan bir vergi ödeniyor. Yani AB ülkeleri de yapıyor bunu sanırım.

Bizim vergi olayı biraz karışık aslında. Telif hakları kapsamına giriyor da olabilir. Ben muhasebeci kuzenime sormuştum oda bana bunu söylemişti. Böyle programmı yapıysoun diye sormuştu. Linke bakınca bunlarda giriyor gibi sanki. Diyelim ki girmiyor. O halde tüm satışlardan vergisi ödenenleri çıkarıp göstermek lazım mailyeye bunların vergisi ödendi bunlar vergisiz satışlar falan diye. O da bi dünya iş. Yemin ediyorum gitçem maliyenin kapısına bırakçam satışların %20 sini bide not yazcam bana bulaşmayın abiler diye. Vercekmiyiz vermiycekmiyiz bilmiyorum valla.

o zaman vergi numarasinin dogru oldugunu nerden bilecekler?

o zaman vergi numarasinin dogru oldugunu nerden bilecekler?

Onlar için önemli mi? Sonuçta o numaraya ait vergiyi verecekler. Bizden maileye bu gelirin vergisini isterse envatodan bir form almamız gerekecek onlarda vergi numarası yanlış olan formu gönderecekler. Belki sen sonra düzeltirsin onu ama vergi dairen amerikada sorgularsa böyle bi vergi ödendi mi diye ozaman sıkıntı olur. Sahtecilikten hapis…

Diye geliyor aklıma…

ben her zaman vergileri odedim sadece aklima geldi nasil olacak. benden o vergi aliniyor. o zaman tamam