Polish authors vs Polish Tax Office

Tak, te 10% to tylko USA i to w zasadzie nie płacą te firmy tylko Ty. Od reszty dochodów nie jest zapłacony żaden podatek. Ty to musisz zrobić w Polsce. (Za te sprzedaże z USA również cały czas płacisz w Polsce, potem możesz dostać zwrot).

Te modyfikacje idą poza Envato i przelew dostajesz bezpośrednio z USA(czy innego kraju) od kogoś komu modyfikowałeś?

Ogólnie trochę szperałem w temacie i jest tak, że jeśli nie dostajesz od nikogo żadnego papierka to znaczy że podatek nie był odprowadzony i Ty to musisz zrobić sam. Znaczy to także, że płacisz podatek tylko i wyłącznie w Polsce. Jeśli tak jest to powinieneś się cieszyć, bo omijają Cię kłopoty z odliczeniami podatku i to jest chyba najprościej jak się da :). Nie musisz też płacić żadnych podatków zagranicą jeśli nie jest to potrącone z automatu. Jeśli te modyfikacje są poza Envato i bezpośrednio od kupującego dostajesz kasę i nie masz na to żadnego dokumentu to znaczy, że żaden podatek nie był potrącony.

"Praca z Polski na rzecz zagranicznego pracodawcy

Częstym przypadkiem jest wykonywanie czynności zdalnych z terytorium Polski. Wypłat wynagrodzenia za takie czynności dokonuje z zagranicy tamtejszy pracodawca lub zleceniodawca. Podatek płatny będzie wyłącznie w Polsce. Pracownik musi w takim przypadku samodzielnie zadbać o wpłatę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych . Polski pracownik nie otrzyma w takim przypadku PIT-11, sam musi zatem wykazać otrzymane wynagrodzenie w rocznej deklaracji podatkowej w Polsce. Rozliczenia dokonuje się wyłącznie w Polsce, nie trzeba natomiast wykazywać za granicą jakiegokolwiek podatku do zapłaty lub składać deklaracji podatkowej w kraju, z którego dokonywane są wypłaty."
https://www.e-pity.pl/abc_podatki/zagranica-pit-praca-dochody/rozliczenie-pit-w-polsce/

Najlepiej jeszcze dopytaj w US i skonsultuj z księgową, ale jedno jest pewne: nie ma papierka z zagranicy - nie było płaconych podatków zagranicą niezależnie od kraju.

Wielkie dzięki!

W takim razie nie muszę się tymi 10% przejmować. Modyfikacje idą poza Envato, przelew PayPalem, więc jedynie polski podatek dochodowy od tego opłacę z tego co opisałeś.

Hej, pisałeś o interpretacji, jaką uzyskałeś w swojej sprawie. Czy mógłbyś podzielić się nią? :slight_smile: Tutaj lub na priv? :slight_smile:

Cześć! Podłączam się do tematu, ponieważ rozgryzam temat rozliczania przychodów z Envato w ramach działalności gospodarczej.

Generalnie, widzę tutaj kilka możliwości.

Sposób najprostszy:

  • w dniu rzeczywistej wypłaty środków wystawiam FV na rzecz Envato na kwotę wypłaty.

Eliminuje to problem prowizji, odprowadzonych podatków etc. Mamy prostą sprawę - kwota wpływająca na konto jest przychodem, który nie jest pomniejszany o koszty związane z obecnością w serwisie Envato, bo kwota na fakturze uwzględnia już te koszty.

O ile sposób niewątpliwie jest prosty, o tyle generuje problemy na gruncie rzetelnego prowadzenia księgowości. Po pierwsze mamy problem z chwilą uzyskania przychodu. Przyjmujemy tutaj, że chwilą uzyskania przychodu jest dzień otrzymania wypłaty, ale zgodnie z przepisami nie jest to prawidłowe, bo dniem uzyskania przychodu powinien być dzień dokonania sprzedaży. To prowadzi mnie do sposobu nr 2 - bardziej prawidłowego, ale również bardzo sformalizowanego.

Sposób trudniejszy:

  • księgowanie przychodu następuje na podstawie ewidencji sprzedaży, a nie na podstawie faktur wystawianych na rzecz Envato. Ewidencją jest po prostu wykaz transakcji z konta Envato,

  • księgowanie kosztów następuje na podstawie faktur prowizyjnych od Envato.

Dlaczego ten sposób jest trudniejszy? Choćby dlatego, że transakcje są z różnych dni i w stosunku do każdej z tych transakcji powinniśmy obliczyć różnię kursową między dniem uzyskania przychodu, a dniem rzeczywistego wpływu tych środków na nasze konto.

Problem polega również na tym, że traktujemy tutaj sprzedaż jako sprzedaż bezrachunkową. A przecież Envato wystawia faktury wszystkim kupującym. Co w sytuacji, gdy kupujący zaksięguje sobie fakturę wystawioną przez Envato jako fakturę pochodzącą od nas, a my nie księgujemy takiej faktury po stronie naszej sprzedaży, trwając przy sprzedaży bezrachunkowej? Pojawi się rozbieżność między dokumentacją naszą a dokumentacją kupującego. To prowadzi do sposobu numer trzy, który nazwę kompromisowym.

Sposób kompromisowy

  • ostatniego dnia każdego miesiąca wystawiam fakturę sprzedażową na rzecz Envato, przyjmując, że dniem uzyskania przychodu jest ostatni dzień miesiąca.

Takie rozwiązanie można argumentować jedną ze szczególnych definicji chwili uzyskania przychodu. Mianowicie, jeżeli łączy nas z kimś umowa o stałą współpracę rozliczaną okresowo, to za dzień uzyskania przychodu uznaje się zawsze ostatni dzień miesiąca kalendarzowego.

Można przyjąć, że z Envato łączy nas taka umowa i rozliczamy się w cyklach miesięcznych, w związku z czym zawsze dniem uzyskania przychodu będzie ostatnie dzień miesiąca kalendarzowego, w którym wystawiamy jedną fakturę za całość sprzedaży w tym miesiącu, a potem liczymy jedną różnicę kursową między dniem wystawienia faktury a otrzymaniem zapłaty kwoty z tej faktury.

Co o tym wszystkim myślicie? I najważniejsze - czy rzeczywiście możemy uznać, że twórca dokonuje sprzedaży na rzecz Envato, a Envato odsprzedaje dalej, czy też raczej powinniśmy uznać, że twórca sprzedaje bezpośrednio na rzecz Użytkownika końcowego, a Envato jest jedynie pośrednikiem?

Przyczepię się do jednego. Moja księgowa, jak i wielu na tym forum, twierdzi, że zdecydowanie za moment uzyskania przychodu należy uznać dzień, w którym pieniądze wpływają na nasze konto (bank, paypal itd.).

Dodatkowo moja księgowa zastanawiała się, czy przypadkiem kwota uzyskania przychodu nie powinna być różna niż ta z dnia uzyskania przychodu. Zastanawiała się, czy kwota uzyskania przychodu nie powinna wynosić tyle, ile suma wszystkich sprzedaży przed potrąceniem podatku i prowizji. Prowizja powinna być rozliczona wg faktury wystawianej przez ENVATO, a podatek, przez kwit z USA na koniec roku. Ale konsekwencją z pierwszego akapitu byłoby to, że wystarczyłoby robić przeliczenie kursu tylko wg dnia wpłynięcia środków na konto, a nie z każdego dnia osobno.

Póki co przestałem się tym doktoryzować, bo tymczasowo przeszedłem na rozliczanie się w oparciu o prawo autorskie i zawiesiłem firmę (dzięki Veented!), ale wygląda na to, że niedługo znowu wracam na rozliczanie w oparciu o firmę, więc chętnie wysłucham innych pomysłów.

Cześć Wszystkim, bardzo ciekawy wątek i max pomocny!!

Mam jednak jeszcze pytanie do Was, gdyż jestem na początku tej drogi i na razie utknąłem na wypełnieniu informacji o podatku w swojej zakładce na graphicriver. Czy jest opcja aby ktoś z Was pomógł mi poprawnie uzupełnić ten formularz?

Chodzi mi w szczególności o te pola, co powinienem w nich wpisać/zaznaczyć jeżeli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą jako studio graficzne?

Name of Disregarded Entity-…
Chapter 3 Status - …

Hmmm już nie pamiętam dokładnie. Ale chyba wybrałeś “corporation” zamiast individual. Jeśli masz jedn.os.dział.gosp. to powinieneś wybrać individual i wtedy te pola znikają. Możesz też napisać do support@author.envato.com o dziwo odpowiadają na takie pytania :slight_smile:

A tymczasem powiem jak rozwiązałem moją sytuację. Będąc pod inspiracją wpisów na tym forum, zawiesiłem działalność i przeszedłem na rozliczanie się w oparciu o prawo autorskie. Zaoszczędziłem na tym sporo, łącznie z biurokracjogodzinami!

“Minus” jest taki, że rozkręciły mi się sprzedaże i że przekroczyłem pierwszy próg podatkowy, a zaraz przekraczam limit kosztów uzyskania przychodów, więc końcówka roku stoi pod kątem 32% podatku bez możliwości odliczania kosztów.

ALE liczyłem i liczyłem i doszedłem do wniosku, że przeczekam jeszcze do przyszłego roku i wyciągnę ile się da z limitu kosztów uz.przych. w 2018 roku, po czym odwieszę firmę i przejdę na podatek liniowy. Tym bardziej że wiele na to wskazuje, że podniosą o 100% limit kosztów uzyskania przychodu.

Co wy na to, że w piątek przeszedł przez sejm projekt podniesienia o 100% limitu kosztów uzyskania przychodu dla twórców? :smiley: Trzymamy kciuki za senat, wreszcie coś przydatnego dla nas zrobią :slight_smile:

Pytanie do tych, co rozliczają Envato przez działalność gospodarczą. Jesteście VATowcami?

Ja mam bardzo fajnego radcę podatkowego z waw, który jako jedyny wreszcie sensownie powiedział mi jak najlepiej księgowac envato. Gorąco polecam, mogę podesłać numer. W dodatku cena za poradę jest bardzo ok, a gość jest już w temacie.

Dzieki, RedOctopus

Prześlij namiary przez priv

Pewnie, tylko opisz jaką masz sytuację. Jeśli mamy inną, to moje streszczanie nie przyda Ci się :slight_smile:

Więc w skrócie:

  • obliczam cały przychód na podstawie ewidencji ze statement

  • w koszty wliczam fakturę za prowizję

  • gdy nie byłem VATowcem, to musiałe płacić “odwrócony” vat za import usług od faktury za prowizję (!!). Teraz jestem VATowcem, więc import usług jest dla mnie neutralny = nie płacę żadnego VATu.

Faktura za prowizję nie ma związku ze sposobem wypłacania. W statement możesz pobrać tą fakturę.

Wypłacam przez SWIFT i teraz spróbuję również wliczyć w koszty fakturę za przelew SWIFT.

Podatek zapłacony w USA rozliczamy w rocznym PIT.

Witam Panowie :slight_smile: Miło, że jest tu sporo naszych :slight_smile: Mam parę pytań również. Jest to moje nowe konto i na nim jeszcze nie zarabiam. Miałem natomiast jakiś czas temu inne i tam trochę sprzedaży wpadło. Chciałbym się z tego rozliczyć i spać spokojnie :slight_smile: Korzystam z Paypala, kwoty które zarobiłem na AJ nie były wielkie. Mam to rozliczyć na PIT 37 ? Zsumować po prostu wszystkie przelewy i w odpowiednią rubrykę wrzucić? Nie mam póki co działalności. Wybaczcie być może za glupie pytanie, ale co oznacza IRS,? I ostatnie czy osoby sprzedające regularnie i w dużych ilościach otrzymują od Envato na koniec roku jakiś papier? Na zasadzie naszego PITa 11 ?

RedOctopus - za namiar do radcy podatkowego też byłbym wdzięczny :slight_smile:

Tak, możesz to w PIT rozliczyć. Ale z tym sumowaniem może być jeden haczyk, bo niby trzeba odprowadzać zaliczki miesięcznie. IRS to taki odpowiednik "PIT"u z USA. Najlepiej jeśli skontaktujesz się z radcą podatkowym. Kontakt wysyłam na priv.

Dziękuje !

Cześć - też zaczynam niedługo sprzedaż na envato. I tutaj mam pytanie do Was.

@RedOctopus

Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, mam działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT:

  1. Przy Tax informations wybieram Register as An Individual - uzupełniam swoje dane i jak przeszło to mam informacje … You successfully submitted your tax information …
  2. obliczam przychód na podstawie ewidencji ze statement w rocznym PIT… ( prośba o potwierdzenie, ze dobrze zrozumiałem )
  3. w koszty wliczam fakturę za prowizje

i tyle ?

Tak. Tyle że ewidencję musimy robić miesięcznie i miesięcznie (nie rocznie) płacimy zaliczki do US. Oczywiście jeśli w danym miesiącu dostaniesz przelew.