About the tax form. Türk varsa daha sağlıklı olur.

I wrote my identification number instead of the tax number, how do I fill in here. https://prnt.sc/w2leoz

Turkish text:
Arkadaşlar bu vergi formunu doldurdum gönderdim bir vergi numarası giremem diyerek gönderdim ama okuduğum başka bir konuda. T.C numarasını vergi no olarak girebiliyor muşuz. Şimdi öyle yaptım ama ek bir alan çıktı ve ne yapacağımı bilemedim. Bu konuda yardımcı olabilecek kişiler var mı? Bana.

Hi,

Here is your solution check this

Thanks!

1 Like

Thank you.

1 Like

halletin mi?

Merhaba evet üstte ki arkadaşın dediği şekilde yaptım şimdi benim TR de vergi ödemem gerekiyor mu? Bu konuda kafam çok karışık net bir şey bulamadım yani boşu boşuna şahıs şirketi kurup ek masraf çıkartmak istemiyorum ayrıca şuan ortalama 30 dolarlık bir satıştan bana ne kadar kalır bu konuda bir ortalama söyleyebilir misiniz? Muhtemelen Payoneer üzerinden alırım oradan kendi kartıma aktarırım veya Payoneer anlaşmalı bankalarından nakit çekerim bilemiyorum.

hayır bir şey ödemeyeceksin. 30 dolarlık bir satıştan 11-12 dolar gibi bir şey düşer sanırım senin payına. payoneer üzrinden ister kendi bankana aktarabilirsin istersen payoneer kartı sipariş edebilirsin ama bildiğim kadarı ile kartın yıllık ödemesi var 25-30 dolar civarında.

Anladım hocam ortama 11-12 dediğiniz tutar en son işlem olarak değil mi? Yani bu baka transferlerini falan her şeyi geçtikten sonra. Peki siz ödemeyeceksiniz dediniz ama bazı yerlerde tam emin değilim açıkçası karmaşık şeyler okudum ödeyecekmişiz gibi yazılar okudum bir yere bildiri vb şey yapmamız lazım mı? Bir yerde de şey okudum envatodan bir çıktı alabiliyor muşuz. Yani bu benim sattıklarım envato üzerinden bunların vergisi ödendi gibisinden.

Best getting advice from a tax expert in your own country. While there are always going to be exceptions, depending on circumstances and amounts… the answer to ‘do I have to pay taxes on my Envato earnings?’ is usually ‘yes’.

1 Like

Understood thanks.

ne kazanıyoruz ki neyin vergisini vereceğiz. boşver takılma, sat geç…

Bende öyle düşünüyorum zaten envato üzerinde vergiyi ödüyorum belkide aktarimlar ile elime 50 tl gibi bir sey kalacak son islemde ama sanirim tek yol payooner kart siparis edip ondan nakit cekmek olur tr bankalarina hic cekim yapmamak lazim.

ben kart sipariş ettim ama aktif etmedim, bankaya havale ederek çekiyorum paramı. burada 50 dolar eşiğini geçmeden payoneer hesabına ödeme yapmıyorlar biliyorsun di mi? birde türk bankalarının para çekme limiti hepsinde değişiyor. mesela vakıfbank’ta 50 dolar diyor, işbankası 100 dolar.

Yani biliyorum ama r10.net üzerinden aracılarda var yani senin kartına gönderiyor sen payoonerden ona aktarıyorsun ama sadece komisyon düşüyor böyle başka bir etkisi olmuyor. Ama hiç TR bankasına aktarmadan direkt payooner kart’tan nakit çekersem sanırım. Bu sorunu çözebilirim yani vergi denetimine tutulmam.